Dijital Pazarlama Türleri Nelerdir ?

Dijital Pazarlama Türleri Nelerdir ?

Dijital pazarlama türleri yçok farklı kanallarla yapılabilir. En uygunu ise öncelikle işletme veya ürünün stratejisi ile uyumlu olanıdır. Bununla birlikte hedef kitlenizin daha yoğunlukta olduğu ve bütçe planlamanıza en uygun dijital pazarlama türleri seçilmelidir.

İçerik Pazarlaması – Content Marketing
İçerik pazarlaması satış odaklı düşünülmeden, müşterileriniz veya potansiyel müşterilerinizin ilgisini çekeceğini düşündüğünüz içerik üretimi ve yayınlanmasıdır.

İçerik pazarlaması, işletme web siteniz, blogunuz ya da içerik pazarlamasına uygun kanallardan yapılabilir.

İçerik pazarlaması ilk olarak satış hedefli olmasa da daha sadık bir müşteri kitlesi edinmek için en önemli ve verimli yöntemlerdendir. Ayrıca uzun süre geçerliliğini koruması da mümkündür.

E-posta Pazarlaması – E-mail Marketing
E-posta pazarlaması eski dijital pazarlama yöntemlerindendir. Özellikle e-ticaret siteleri için iyi organize edilmiş e-mail pazarlaması otomasyonlarıyla yeniden pazarlama ve sepetten dönen potansiyel müşterileri kazanma açısından çok önemlidir.

Arama Motoru Pazarlaması – SEM (Search Engine Marketing)
Arama motoru pazarlaması yani SEM ile websitenizin ya da ürün sayfanızın, arama sonuçlarına cevap vermeye başlamasında yardımcı olur.

Arama Motoru Optimizasyonu – SEO (Search Engine Optimization)
Arama motoru optimizasyonu dijital pazarlamanın en önemli, en çok uğraşı gerektiren ve yatırım dönüşü en yüksek olan yöntemlerinden diyebiliriz.

SEO yani arama motoru optimizasyonu sitenizin Google, Yandex, Bing gibi arama motoru sonuçlarında üst sıralarda çıkması için yapılan optimizasyon çalışmalarına denir.

SEO çalışmalarında site içi SEO ve site dışı SEO olmak üzere çalışmalar yapılır. Özellikle site dışı SEO çalışmaları aslında diğer dijital pazarlama türlerinde yapılan çalışmaları da kapsar. Sosyal medya pazarlaması, içerik pazarlaması, influencer pazarlaması, SEM gibi hepsiyle bütünsel bir çalışma diyebiliriz.

Süreklilik sağlamak açısından SEO çok önemlidir. Aksi takdirde maliyeti yüksek diğer pazarlama yöntemlerini sürekli kullanmak gerekir. SEOnun en önemli noktası ise kalıcılık açısından diğerlerine göre çok daha uzun süreli kalıcıdır.

Sosyal Medya Pazarlaması
Sosyal medya pazarlaması sosyal medya uygulamalarında yapılan tüm reklam ve pazarlama faaliyetlerine denir.

Facebook, Instagram, Twitter ve Snapchat gibi en çok kullanılan sosyal medya uygulamalarında işletmenizle ilgili yaptığınız tüm çalışmalardır.

Sosyal medya pazarlamasında hedef kitleye ulaşmak nispeten daha kolaydır. Çünkü bu uygulamalar kullanıcıları ilgi alanları, demografik yapıları ve çevrimiçi davranışlarına göre gruplandırır. Bu sayede reklam verenlerin doğru hedef kitlelere kısa yoldan ulaşmasını sağlamaya çalışırlar.

Sosyal medya uygulamalarının kullanımı gün geçtikçe artıyor, özellikle Facebook, Instagram ile birlikte büyük 2 milyardan fazla internet kullanıcısına hitap ediyor. Bu yüzden sosyal medya pazarlaması da dijital pazarlama yöntemleri arasında çok değerli bir hale geliyor.